Miasta Partnerskie  

 
 

1/  Maków Podhalański

www.makow-podhalanski.pl Flaga Polski

Gmina miejsko-wiejska w województwie małopolskim, w powiecie suskim. W skład gminy wchodzi miasto Maków Podhalański (siedziba gminy) oraz 6 wsi: Grzechynia, Białka, Juszczyn, Kojszówka, Wieprzec i Żarnówka. Gmina Maków Podhalański położona jest na pograniczu Beskidu Żywieckiego i Makowskiego, w dolinie rzeki Skawy i jej dopływów,

Współpraca  gmin Władysławowo-Maków Podhalański rozpoczęła się w lipcu 2001 roku po tragicznej powodzi, która dotkliwie  dotknęła Maków. Niespotykane od wielu lat gwałtowne burze, które były spowodowane ścieraniem się frontów atmosferycznych wzdłuż linii Wisły i jej dopływów przynosiły coraz to nowe ulewy. To wszystko sprawiło, że rzeka Wisła i jej dopływy nie mogły pomieścić takich mas wody. Małe strumienie górskie zamieniały się w potężne rzeki-wodospady, które zabierały drzewa, zrywały ziemię z łąk i pól, torowały sobie nowe koryta, żeby szybciej dopłynąć w dół. Na swej drodze zrywały drogi, łamały mosty.  Na docierające z mediów tragiczne informacje błyskawicznie zareagował ówczesny Burmistrz Władysławowa  Adam Drzeżdżon, który zadzwonił do władz Makowa z propozycją pomocy. I tak autokar wypełniony darami od mieszkańców Władysławowa wyruszył na południe Polski. Wracając nad morze zabrał makowske dzieci, by wyrwać je  choć na chwilę z traumy jaką przeżyły. Konsekwencją tych wydarzeń było zawarcie partnerstwa miast, które z powodzeniem trwa do dziś. Corocznie odbywa się międzygminna wymiana kolonijna dzieci oraz spotkania władz samorządowych.

2/ Lamstedt

  www.boerde-lamstedt.de    Flaga Niemiec

Miejscowość i gmina w Niemczech, w kraju związkowym Dolna Saksonia, w powiecie Cuxhaven, siedziba gminy zbiorowej Börde Lamstedt, do której należy pięć gmin:

  1. Armstorf
  2. Hollnseth
  3. Lamstedt
  4. Mittelstenahe
  5. Stinstedt

 

3/ Gmina Borholm (poprzednio Allinge-Gudhjem), Dania

Flaga Danii flaga Danii    nieoficjalna flaga Borholmu

 

Wyspa w południowo-zachodniej części Bałtyku. Jest najbardziej na wschód położonym okręgiem administracyjnym Danii od 2002 r. nazywanym gminą regionalną  (duń. Bornholms Regionskommune), zamieszkiwanym przez 41,8 tys. mieszkańców. Stolicą Bornholmu jest portowe miasto Rønne liczące (dane ze I 2006 r.) 14 043 mieszkańców. Poza Rønne na wyspie znajduje się 7 innych miasteczek: Aakirkeby (2 169 mieszkańców), Hasle (1796 mieszkańców), Allinge-Sandvig (1801 mieszkańców), Gudhjem (788 mieszkańców), Nexø (3772 mieszkańców), Svaneke (1176 mieszkańców) i Tejn (1046 mieszkańców). Administracyjnie Bornholm stanowi jedną gminę (od reformy w 2007 roku).

Do głównych gałęzi gospodarki Bornholmu należą: rybołówstwo, rolnictwo, wydobycie surowców budowlanych oraz usługi turystyczne. Istotne znaczenie ma także dochód związany ze sprzedażą rękodzieła i wyrobów artystycznych powstających w pracowniach licznie tu zamieszkujących artystów plastyków (zwłaszcza w zakresie szkła artystycznego, ceramiki i terakoty oraz odzieży i tkaniny unikatowej).

4/ Scalea - Włochy

Herb Scalea   http://www.comune.scalea.cs.it   Flaga Włoch

podstawa prawna nawiązania partnerstwa: uchwała Rady Miejskiej Władysławowa z dnia 30.06.2017 r. nr XLII/542/2017

Scalea jest miasteczkiem położonym w południowych Włoszech, w regionie Kalabria  i liczy ok. 12 tys.  mieszkańców. Początki miasta sięgają VIII w. p.n.e. Gospodarka opiera się głównie na turystyce oraz usługach związanych z jej promowaniem. Dzięki swojemu stałemu łagodnemu klimatowi Scalea staje się w okresie letnim celem nadmorskich wyjazdów wakacyjnych: tutejsze plaże cieszą się ogromną popularnością, morze jest krystalicznie czyste, a latem liczba ludności potraja się sięgając nawet 100.000 odwiedzających dziennie.

Ważną rolę odgrywa świat sportu, zwłaszcza piłki nożnej. W tym mieście urodziło się wielu piłkarzy reprezentujących takie drużyny, jak Juventus, Cagliari, Fiorentina, Bari.Obecnie odbywają się tu międzynarodowe imprezy piłkarskie skierowane do młodych zawodników oraz inne wydarzenia sportowe i kulturalne związane ze światem motoryzacji, zjazdy pasjonatów motocykli oraz samochodów zabytkowych. Organizowane są tutaj także wydarzenia związane z jeździectwem, piłką siatkową, pływactwem, wędkarstwem, paralotniarstwem, narciarstwem wodnym, tańcem, raftingiem na rzece Lao, spadochroniarstwem, a także – dzięki obecności lotniska małego kabotażu – z lotnictwem sportowym.

Wyjątkowe miejsce na tle miejscowej panoramy kulturalnej zajmuje także muzyka wraz z zespołem muzycznym Città di Scalea, a także dzięki licznym wydarzeniom organizowanym w ciągu roku, również dla młodzieży. Działalność stowarzyszeń zrzeszających pasjonatów teatru i tańca uzupełnia i wzbogaca kalendarz spektakli tworzonych przez obywateli.

Miasto charakteryzuje się zróżnicowaną kulturą bogatą w inicjatywy teatralne i filmowe, a w szkołach uczy się duża liczba młodzieży. Na terenie miasta znajduje się przedszkole, szkoła podstawowa, gimnazjum oraz liceum, zaś samo miasto współpracuje z licznymi krajowymi ośrodkami kultury, m.in. z Uniwersytetem Kalabryjskim w Cosenzy, jednostkami nadzoru archeologicznego i kulturowego podlegającym włoskiemu Ministerstwu Kultury.

Co roku, 16 lipca Scalea organizuje obchody związane ze świętą patronką miasta, Matką Boską Madonna del Carmine, które odbywają się w kościele Santa Maria dell’Episcopio (IX w.) w historycznej części miasta.

Scalea utrzymuje bliskie związki z Polską. Oficjalne statystyki podają, że w Kalabrii zameldowanych jest ok. 3.600 Polaków. W samej gminie Scalea mieszka ok. 30 Polaków. Pielęgnują oni polskie tradycje, kulturę i historię. Utrzymują bliskie kontakty z ambasadą RP w Rzymie. W maju bieżącego roku Honorowe Obywatelstwo Scalei otrzymał ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Włoskiej i  Republice San Marino Tomasz  Orłowski.

 

Liczba odwiedzin : 3717
Podmiot udostępniający informację : Gmina Władysławowo
Osoba wprowadzająca informację : Grzegorz Nowak
Osoba odpowiedzialna za informację : Małgorzata Niemirska-Thiel
Czas wytworzenia: 2015-03-10 18:18:53
Czas publikacji: 2017-11-23 17:13:01
Data przeniesienia do archiwum: Brak