Miasta Partnerskie  

 

 

1/  Maków Podhalański

www.makow-podhalanski.pl Flaga Polski

Gmina miejsko-wiejska w województwie małopolskim, w powiecie suskim. W skład gminy wchodzi miasto Maków Podhalański (siedziba gminy) oraz 6 wsi: Grzechynia, Białka, Juszczyn, Kojszówka, Wieprzec i Żarnówka. Gmina Maków Podhalański położona jest na pograniczu Beskidu Żywieckiego i Makowskiego, w dolinie rzeki Skawy i jej dopływów,

Współpraca  gmin Władysławowo-Maków Podhalański rozpoczęła się w lipcu 2001 roku po tragicznej powodzi, która dotkliwie  dotknęła Maków. Niespotykane od wielu lat gwałtowne burze, które były spowodowane ścieraniem się frontów atmosferycznych wzdłuż linii Wisły i jej dopływów przynosiły coraz to nowe ulewy. To wszystko sprawiło, że rzeka Wisła i jej dopływy nie mogły pomieścić takich mas wody. Małe strumienie górskie zamieniały się w potężne rzeki-wodospady, które zabierały drzewa, zrywały ziemię z łąk i pól, torowały sobie nowe koryta, żeby szybciej dopłynąć w dół. Na swej drodze zrywały drogi, łamały mosty.  Na docierające z mediów tragiczne informacje błyskawicznie zareagował ówczesny Burmistrz Władysławowa  Adam Drzeżdżon, który zadzwonił do władz Makowa z propozycją pomocy. I tak autokar wypełniony darami od mieszkańców Władysławowa wyruszył na południe Polski. Wracając nad morze zabrał makowske dzieci, by wyrwać je  choć na chwilę z traumy jaką przeżyły. Konsekwencją tych wydarzeń było zawarcie partnerstwa miast, które z powodzeniem trwa do dziś. Corocznie odbywa się międzygminna wymiana kolonijna dzieci oraz spotkania władz samorządowych.

2/ Lamstedt

  www.boerde-lamstedt.de    Flaga Niemiec

Miejscowość i gmina w Niemczech, w kraju związkowym Dolna Saksonia, w powiecie Cuxhaven, siedziba gminy zbiorowej Börde Lamstedt, do której należy pięć gmin:

  1. Armstorf
  2. Hollnseth
  3. Lamstedt
  4. Mittelstenahe
  5. Stinstedt

 

3/ Gmina Borholm (poprzednio Allinge-Gudhjem), Dania

Flaga Danii flaga Danii    nieoficjalna flaga Borholmu

 

Wyspa w południowo-zachodniej części Bałtyku. Jest najbardziej na wschód położonym okręgiem administracyjnym Danii od 2002 r. nazywanym gminą regionalną  (duń. Bornholms Regionskommune), zamieszkiwanym przez 41,8 tys. mieszkańców. Stolicą Bornholmu jest portowe miasto Rønne liczące (dane ze I 2006 r.) 14 043 mieszkańców. Poza Rønne na wyspie znajduje się 7 innych miasteczek: Aakirkeby (2 169 mieszkańców), Hasle (1796 mieszkańców), Allinge-Sandvig (1801 mieszkańców), Gudhjem (788 mieszkańców), Nexø (3772 mieszkańców), Svaneke (1176 mieszkańców) i Tejn (1046 mieszkańców). Administracyjnie Bornholm stanowi jedną gminę (od reformy w 2007 roku).

Do głównych gałęzi gospodarki Bornholmu należą: rybołówstwo, rolnictwo, wydobycie surowców budowlanych oraz usługi turystyczne. Istotne znaczenie ma także dochód związany ze sprzedażą rękodzieła i wyrobów artystycznych powstających w pracowniach licznie tu zamieszkujących artystów plastyków (zwłaszcza w zakresie szkła artystycznego, ceramiki i terakoty oraz odzieży i tkaniny unikatowej).

 


Liczba odwiedzin : 2440
Podmiot udostępniający informację : Gmina Władysławowo
Osoba wprowadzająca informację : Grzegorz Nowak
Osoba odpowiedzialna za informację : Małgorzata Niemirska-Thiel
Czas wytworzenia: 2015-03-10 18:18:53
Czas publikacji: 2015-03-24 12:31:19
Data przeniesienia do archiwum: Brak