Projekt „Dynamiczni Seniorzy z Energią” 

 

 

 

Program Grupy Energa „Dynamiczni Seniorzy z Energią” dedykowany jest osobom w wieku 55+, które chcą aktywnie spędzać czas. Działania skupiają się wokół ułatwienia uczestnikom dostępu do opieki medycznej, profilaktyki prozdrowotnej i do zachęcania w uczestniczeniu w życiu kulturalnym i społecznym w swoim regionie. Inicjatywy związane są z warsztatami, szkoleniami czy kołami zainteresowań wśród osób starszych.

Według prognoz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej za 30 lat ponad 40 procent Polaków  liczyć sobie będzie więcej niż 60 lat. Jednak w naszej gminie, zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego, seniorami jest już dziś ponad 18 proc. mieszkańców. Dlatego tak ważne jest, żeby jak najszybciej skupiać się na potrzebach tej grupy.

Dzięki postępowi medycyny żyjemy coraz dłużej. Zwiększa się też komfort naszego życia. Jednym z warunków cieszenia się drugą młodością jest odpowiednie zadbanie o sprawność fizyczną.

Jak przekonuje Katarzyna Prusik, ekspert z Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, na aktywność nigdy nie jest za późno: – Nasze ciało potrzebuje ruchu w każdym wieku. To, że jesteśmy nieco starsi nie oznacza, że nasze mięśnie czy stawy przestają być potrzebne. Wręcz przeciwnie – zaznacza. – W tym wieku tym bardziej powinniśmy regularnie ćwiczyć, ale ćwiczenia te muszą być dobrane do naszych możliwości i ewentualnych ograniczeń organizmu.

Taką szansę daje program Grupy Energa „Dynamiczni Seniorzy z Energią”. W ramach tegorocznej, drugiej już edycji programu, seniorzy z 15 gmin mogą skorzystać z darmowych zajęć ruchowych. Propozycje ćwiczeń fizycznych przygotowali naukowcy gdańskiej AWFiS, którzy specjalizują się w aktywizacji osób starszych. Dzięki temu zajęcia są opracowane specjalnie z myślą o potrzebach seniorów.

Program treningów podzielony został w tym roku na dwie edycje: wiosenną i jesienną. Druga tura ruszy już 19 września. W naszej gminie, zajęcia prowadzone są w budynku Zespołu Szkół nr 1 przy ul. Morskiej 1 we Władysławowie, w środy od godziny 15:00 do 17:00. Ich kulminacją będzie Olimpiada Seniora, podczas której reprezentanci wszystkich  gmin biorących udział w programie zmierzą się w sportowej walce o atrakcyjne nagrody.

„Dynamiczni Seniorzy z Energią” to jednak nie tylko ćwiczenia ruchowe. W każdej z miejscowości zaplanowane też zostały Gminne Dni Seniora. W ich trakcie goście mogą skorzystać z bezpłatnych badań EKG, zmierzyć poziom cukru we krwi i sprawdzić wskaźnik masy ciała. W interpretacji wyników pomoże lekarz geriatra oraz dietetyk.

Partnerem tegorocznej edycji programu jest Grupa LOTOS. Dzięki temu podczas Gminnych Dni Seniorach można wziąć udział w warsztatach „Mistrzowie w pasach” i dowiedzieć się, jak bezpiecznie podróżować samochodem i jak najlepiej przewozić w nim swoje wnuki.

Dodatkowo, o problemie smogu opowiadać będą przedstawiciele straży pożarnej, a funkcjonariusze policji przypomną, jak nie dać się nabrać pukającym do naszych drzwi oszustom.

Organizatorzy – Grupa Energa i Grupa LOTOS – zapraszają na Gminy Dzień Seniora we Władysławowie już 22 września, od godziny 10.00 do 14.00, w Zespole Szkół nr 1 przy ul. Morskiej 1.

 

Załączniki

karta_zgloszeniowa__dynamiczni_seniorzy_z_energia.pdf

Data: 2018-03-28 14:42:58 Rozmiar: 86.32k Format: .pdf Pobierz

Liczba odwiedzin : 894
Podmiot udostępniający informację : Gmina Władysławowo
Osoba wprowadzająca informację : Wioleta Kowalska-Lewicka
Osoba odpowiedzialna za informację : Grzegorz Nowak
Czas wytworzenia: 2018-03-28 14:38:51
Czas publikacji: 2018-09-04 10:06:07
Data przeniesienia do archiwum: Brak