Logo BIP
Herb
Biuletyn Informacji Publicznej
Gminy Władysławowo

Wyszukiwanie zaawansowane

Menu przedmiotowe

BOI

Tagi

Herb i Flaga

Herb WładysławowaHERB - W 1973 roku, w dziesiątą rocznicę uzyskania praw miejskich Władysławowo otrzymało herb. Został on wybrany w wyniku przeprowadzonego w marcu 1972 roku ogólnopolskiego konkursu. Konkurs został rozpisany przez Przewodniczącego ówczesnego Prezydium Miejskiej Rady Narodowej, Jerzego Patocka za pośrednictwem Związku Polskich Artystów i Plastyków Okręgu Gdańskiego. Wpłynęło 35 prac, z których do drugiej eliminacji zakwalifikowało się 18-cie projektów. Ostatecznie wybrano projekt Haliny Różewicz-Książkiewicz z Elbląga. Zgodnie z projektem w górnej białej części tarczy herbowej znajdowała się złota korona królewska, jako nawiązanie do króla Władysława IV, od którego imienia miasto wzięło swoją nazwę i który jako jedyny król polski uprawiał politykę morską. Korona wpisana w czerwoną literę "W" - nawiązywała do nazwy miasta. W dolnej błękitnej połowie herb zawierał łososia naturalnego koloru, skierowanego głową w prawą stronę tarczy w stylizowanej sieci rybackiej. Element ten nawiązywał do charakteru naszego miasta - portu rybackiego.

W dniu 16 lutego 1996 roku na sesji Rady Miejskiej we Władysławowie przyjeto uchwałą nr XVIII/138/96 nowy wizerunek herbu i flagi.

Zgodnie z nowym projektem herb Władysławowa przedstawia w błękitnym polu tarczy mur biały poprzeczny z dwu rzędów cegieł, dzielący tarczę herbu na dwie połowy. Na murze znajdują się dwie białe wieże a między nimi duża ukoronowana złota litera "W". W dolnej połowie tarczy, pod białym murem, za siatką rybacką znajduje się skierowany w prawą (heraldycznie) strone tarczy łosoś. Tarczę podtrzymują dwa gryfy: srebrne od góry i czarne od dołu, w złotych koronach na głowie. Nad tarczą herbową znajduje się stylizowana korona z czerwonej cegły z 3-ma otworami białymi, zaś pod tarczą dewiza w języku kaszubskim: "My trzymamy z Bogiem".Kolor błękitny tarczy nawiązuje do koloru morza, u którego brzegu leży miasto. Jest to również nawiązanie do sztuki ludowej Kaszub, gdzie często występuje błękit. Biały mur z wieżami obronnymi nawiązuje do faktu historycznego - zbudowania w pobliżu dzisiejszego Władysławowa dwóch twierdz morskich, Władysławowo i Kazimierzowo, przez króla polskiego Władysława IV. Złota, ukoronowana korona królewska litera "W" informuje, że chodzi tu właśnie o króla polskiego Władysława IV. Ryba morska łosoś świadczy o tym, że miasto jest portem rybackim a większość mieszkańców żyje z morza i przetwórstwa rybnego. Łosoś zaś jest rybą szlachetną i jej obfitość w sieci przynosi dobrobyt mieszkańcom miasta. Srebrno - czarne gryfy podtrzymujące tarczę służą udostojnieniu herbu i informacji, że jest to właśnie herb a nie na przykład znak firmowy jakiejś instytucji. Ponadto gryfy służą wyjaśnieniu, że miasto leży na Pomorzu. Dewiza napisana w języku kaszubskim jest świadectwem i hołdem dla rodzimej ludności kaszubskiej, jej przywiązania do religii katolickiej i języka ojców.

Flaga WładysławowaFLAGA - Flaga miasta to prostokąt koloru błękitnego, tego samego co kolor tarczy herbowej (wymóg zasad heraldyki). W dolnej połowie flagi trzy pasy: złoty (żółty), czarny i żółty jednakowej wielkości. Kolory te są kolorami heraldycznymi Ziemi Kaszubskiej, której herbem jest czarny gryf w polu złotym.

 


Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Osoba odpowiadająca za treść informacji

Administrator Techniczny

Data wytworzenia:
18 sty 2021

Osoba dodająca informacje

Administrator Techniczny

Data publikacji:
18 sty 2021, godz. 10:59

Osoba aktualizująca informacje

Administrator Techniczny

Data aktualizacji:
22 lut 2021, godz. 12:48