532 Maków Podhalański | BIP - Gmina Władysławowo
Logo BIP
Herb
Biuletyn Informacji Publicznej
Gminy Władysławowo

Wyszukiwanie zaawansowane

Menu przedmiotowe

BOI

Tagi

Maków Podhalański

Gmina miejsko-wiejska w województwie małopolskim, w powiecie suskim. W skład gminy wchodzi miasto Maków Podhalański (siedziba gminy) oraz 6 wsiGrzechyniaBiałkaJuszczynKojszówkaWieprzec i Żarnówka. Gmina Maków Podhalański położona jest na pograniczu Beskidu Żywieckiego i Makowskiego, w dolinie rzeki Skawy i jej dopływów,

Współpraca  gmin Władysławowo-Maków Podhalański rozpoczęła się w lipcu 2001 roku po tragicznej powodzi, która dotkliwie  dotknęła Maków. Niespotykane od wielu lat gwałtowne burze, które były spowodowane ścieraniem się frontów atmosferycznych wzdłuż linii Wisły i jej dopływów przynosiły coraz to nowe ulewy. To wszystko sprawiło, że rzeka Wisła i jej dopływy nie mogły pomieścić takich mas wody. Małe strumienie górskie zamieniały się w potężne rzeki-wodospady, które zabierały drzewa, zrywały ziemię z łąk i pól, torowały sobie nowe koryta, żeby szybciej dopłynąć w dół. Na swej drodze zrywały drogi, łamały mosty.  Na docierające z mediów tragiczne informacje błyskawicznie zareagował ówczesny Burmistrz Władysławowa  Adam Drzeżdżon, który zadzwonił do władz Makowa z propozycją pomocy. I tak autokar wypełniony darami od mieszkańców Władysławowa wyruszył na południe Polski. Wracając nad morze zabrał makowske dzieci, by wyrwać je  choć na chwilę z traumy jaką przeżyły. Konsekwencją tych wydarzeń było zawarcie partnerstwa miast, które z powodzeniem trwa do dziś. Corocznie odbywa się międzygminna wymiana kolonijna dzieci oraz spotkania władz samorządowych.

Umowę partnerską 28.09.2005 r. podpisali Burmistrzowie obu miast - Adam Drzeżdżon (Władysławowo) oraz Stanisław Pawlik (Maków Podhalański), na mocy uchwały RM Władysławowa nr XXXII/372/2005 z dnia 29.06.2005 r.


Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Osoba odpowiadająca za treść informacji

Administrator Techniczny

Data wytworzenia:
22 lut 2021

Osoba dodająca informacje

Administrator Techniczny

Data publikacji:
22 lut 2021, godz. 12:06

Osoba aktualizująca informacje

Administrator Techniczny

Data aktualizacji:
22 lut 2021, godz. 12:12