535 Scalea - Włochy | BIP - Gmina Władysławowo
Logo BIP
Herb
Biuletyn Informacji Publicznej
Gminy Władysławowo

Wyszukiwanie zaawansowane

Menu przedmiotowe

BOI

Tagi

Scalea - Włochy

Scalea jest miasteczkiem położonym w południowych Włoszech, w regionie Kalabria  i liczy ok. 12 tys.  mieszkańców. Początki miasta sięgają VIII w. p.n.e. Gospodarka opiera się głównie na turystyce oraz usługach związanych z jej promowaniem. Dzięki swojemu stałemu łagodnemu klimatowi Scalea staje się w okresie letnim celem nadmorskich wyjazdów wakacyjnych: tutejsze plaże cieszą się ogromną popularnością, morze jest krystalicznie czyste, a latem liczba ludności potraja się sięgając nawet 100.000 odwiedzających dziennie.

Ważną rolę odgrywa świat sportu, zwłaszcza piłki nożnej. W tym mieście urodziło się wielu piłkarzy reprezentujących takie drużyny, jak Juventus, Cagliari, Fiorentina, Bari.Obecnie odbywają się tu międzynarodowe imprezy piłkarskie skierowane do młodych zawodników oraz inne wydarzenia sportowe i kulturalne związane ze światem motoryzacji, zjazdy pasjonatów motocykli oraz samochodów zabytkowych. Organizowane są tutaj także wydarzenia związane z jeździectwem, piłką siatkową, pływactwem, wędkarstwem, paralotniarstwem, narciarstwem wodnym, tańcem, raftingiem na rzece Lao, spadochroniarstwem, a także – dzięki obecności lotniska małego kabotażu – z lotnictwem sportowym.

Wyjątkowe miejsce na tle miejscowej panoramy kulturalnej zajmuje także muzyka wraz z zespołem muzycznym Città di Scalea, a także dzięki licznym wydarzeniom organizowanym w ciągu roku, również dla młodzieży. Działalność stowarzyszeń zrzeszających pasjonatów teatru i tańca uzupełnia i wzbogaca kalendarz spektakli tworzonych przez obywateli.

Miasto charakteryzuje się zróżnicowaną kulturą bogatą w inicjatywy teatralne i filmowe, a w szkołach uczy się duża liczba młodzieży. Na terenie miasta znajduje się przedszkole, szkoła podstawowa, gimnazjum oraz liceum, zaś samo miasto współpracuje z licznymi krajowymi ośrodkami kultury, m.in. z Uniwersytetem Kalabryjskim w Cosenzy, jednostkami nadzoru archeologicznego i kulturowego podlegającym włoskiemu Ministerstwu Kultury.

Co roku, 16 lipca Scalea organizuje obchody związane ze świętą patronką miasta, Matką Boską Madonna del Carminektóre odbywają się w kościele Santa Maria dell’Episcopio (IX w.) w historycznej części miasta.

Scalea utrzymuje bliskie związki z Polską. Oficjalne statystyki podają, że w Kalabrii zameldowanych jest ok. 3.600 Polaków. W samej gminie Scalea mieszka ok. 30 Polaków. Pielęgnują oni polskie tradycje, kulturę i historię. Utrzymują bliskie kontakty z ambasadą RP w Rzymie. W maju bieżącego roku Honorowe Obywatelstwo Scalei otrzymał ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Włoskiej i  Republice San Marino Tomasz  Orłowski.

Porozumienie o współpracy  zawarł 17.11.2017 r. Burmistrz Roman Kużel.

podstawa prawna nawiązania partnerstwa: uchwała Rady Miejskiej Władysławowa z dnia 30.06.2017 r. nr XLII/542/2017


Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Osoba odpowiadająca za treść informacji

Administrator Techniczny

Data wytworzenia:
22 lut 2021

Osoba dodająca informacje

Administrator Techniczny

Data publikacji:
22 lut 2021, godz. 12:08

Osoba aktualizująca informacje

Administrator Techniczny

Data aktualizacji:
22 lut 2021, godz. 12:14